VAPS Interclub 2020 results

Congratulation to the members who had images selected for entry into the 2020 VAPS interclub competition which was limited to EDI entries only this year. With 106 points we placed 16th out of 48 clubs.

Special congratulations to Geoff Shaw whose image was selected to represent Victoria in the Australian Interstate Photographic Competition 2020.

Geoff Shaw - Image in image 2
Geoff Shaw – Image in image 2

All of our entries can be viewed in our VAPS Interclub 2020 gallery

10-Club Portrait Competition Results

Congratulations to everyone who was involved in our clubs submission to the 10-club portrait competition. The competition was close and we came a very successful second place.

Special thanks to Jen Fawkes for coordinating our entries, and for receiving awards:

Jen Fawkes - Who Are You
Jen Fawkes – Who Are You
Abstract/Creative portraiture
13 points, Winner
Jen Fawkes - The Daily Meeting
Jen Fawkes – The Daily Meetup
Two or more people
11 points, Honorable Mention

All entries can be viewed in a gallery provided by Camberwell Camera Club.

Our images, both those submitted as well as the selected entries, can be viewed in the Camberwell Portrait 2020 galleries.

We hope you have all enjoyed being part of this, and that you will join in again next year.

4-Club Interclub 2020 results

Congratulations to all members whose images were selected to be part of our entry into the annual “4-Club” competition with Camberwell, Maroondah, and Eastern Suburbs.

Special congratulations to the makers of the following images:

Trace O'Rourke - Window Into Your Life
Monochrome EDI 1st place: Trace O’Rourke – Window Into Your Life

Russell Lucas - Hopetoun Girl
Colour EDI 2nd place: Russell Lucas – Hopetoun Girl

Hai Thi Nguyen - BOMBO QUARRY KIAMA NSW
Colour EDI Highly commended: Hai Thi Nguyen – BOMBO QUARRY KIAMA NSW

All of our entries can be viewed in the 4 Club 2020 galleries.

April 2020 ‘Architecture’ results

Judge: Deb Mullins

Set subject EDI

Ross Eddington - Bunjil
Intermediate: Ross Eddington – Bunjil

Wolf Marx - RACV Cape Schank
Advanced: Wolf Marx – RACV Cape Schank

Open EDI

Sim Chong - What's Behind The Doors-
Intermediate: Sim Chong – What’s Behind The Doors-

Dianne Willis - GOLDEN-HEADED CISTICOLA
Advanced: Dianne Willis – GOLDEN-HEADED CISTICOLA

Open Print

Ray Stabey - Busker, Rabat Morocco
Intermediate: Ray Stabey – Busker, Rabat Morocco

Stephen Edmonds - Lighting
Advanced: Stephen Edmonds – Lighting

Creative EDI

Bob Thomas - Hand-some
Bob Thomas – Hand-some

March 2020 ‘Photojournalism’ results

Judge: Jose Aguiar

Set subject EDI

Michelle Golden - Tech and kids
Intermediate: Michelle Golden – Tech and kids

Rosie Hughes - ELDER TALGIUM EDWARDS IS EMOTIONAL ON SORRY DAY 2020 copy
Advanced: Rosie Hughes – ELDER TALGIUM EDWARDS IS EMOTIONAL ON SORRY DAY 2020 copy

Open EDI

Hans Huysmans - The March of the Meanies
Intermediate: Hans Huysmans – The March of the Meanies

Geoff Shaw - Sam Bell at Moomba2019
Advanced: Geoff Shaw – Sam Bell at Moomba2019

Open Print

Donna Clarke - Snow Gums
Intermediate: Donna Clarke – Snow Gums

John Mallett - LINES and TEXTURE
Advanced: John Mallett – LINES and TEXTURE

End of Year Results 2019

End of year competitions

Best Open Print

Anthony Yap - Contemplation

1st – Anthony Yap – Contemplation
2nd – Anthony Pearsall – A budget Christo
3rd – Tim Keane – Zebra Plain
HM – Jill Shaw – Scalloped Arches in Agra Red Fort
HM – Anthony Yap – Up the alise

Best Colour EDI

Tuck Leong - Rock Flow

1st – Tuck Leong – Rock Flow
2nd – Felix Shparberg – Changed-positions
3rd – Rosie Hughes – SUNBATHING AT NEWCASTLE
HM – Steve Hilton – Wall of Water
HM – Rosie Hughes – Travel Through Our Outback

Best Monochrome EDI

Anthony Pearsall - Waterlogged

1st – Anthony Pearsall – Waterlogged
2nd – Helen Warnod – Hot cuppa
3rd – Ray Stabey – Cuba Buick
HM – Geoff Shaw – Image in image 2
HM – Felix Shparberg – Conquest and Allure

Aggregate awards

Set Subject EDI – Advanced

1st – Rosie Hughes – 18 points
1st – Jill Shaw – 18 points
2nd – Felix Shparberg – 17 points
3rd – Alan Bennett – 16 points
3rd – Wolf Marx – 16 points

Set Subject EDI – Intermediate

1st – Hans Huysmans – 17 points
2nd – Steve Hilton – 14 points
3rd – Vira Vujovich – 13 points

Open Print – Advanced

1st – Vicki Moritz – 20 points
2nd – Trace O’Rourke – 19 points
2nd – Rosie Hughes – 19 points
3rd – Felix Shparberg – 16 points

Open Print – Intermediate

1st – Hai Thi Nguyen – 27 points
2nd – Ray Stabey – 17 points
3rd – Tim Keane – 15 points

Open EDI – Advanced

1st – Anne Ramus – 20 points
2nd – Geoff Shaw – 19 points
3rd – Rosie Hughes – 15 points
3rd – Felix Shparberg – 15 points

Open EDI – Intermediate

1st – Hai Thi Nguyen – 20 points
2nd – Angela McLeod – 18 points
3rd – Tim Keane – 16 points
3rd – Anthony Pearsall – 16 points

Creative EDI

1st – Bob Thomas – 9 points
2nd – Geoff Shaw – 7 points
2nd – Alan Bennett – 7 points
3rd – Rosie Hughes – 6 points
3rd – Tim Keane – 6 points

Top Scorer (across all sections and groups)

Hai Thi Nguyen – 59 points

President’s trophy

Angela McLeod	- RODEO FACE PLANT
Angela McLeod – RODEO FACE PLANT